biz kimiz

Animaks

2000 Yılında kurulmuş olan Animaks başlangıcından beri, yüksek kaliteyi ve doğru projelere, en üst seviyede teknoloji ve istihdam yatırımlarıyla ilerlemeyi kendine amaç edinmiştir. 

2015 ile birlikte hedeflerini büyüten Animaks, gerek insan kaynakları, gerekse donanım yatırımlarını büyük oranda artırarak 100+ personel sayısına, 1500+ m2 çalışma alanına ve uygun bilgisayar donanımlarına ulaşmıştır. Halen donanım ve insan kaynakları yatırımları yeni satın alma ve istihdam ile sürmektedir.

Animaks’ın Hedefleri:

Animaks, halen TRT ile yürütmekte olduğu projeler ile hem gençlerimize öz değerlerimizi aktarmak, hem de yerli yapımlarla çocuk kanallarımızı dışa bağımlılıktan kurtarmak amacındadır.

Bu ve takip eden projeler ile animasyon-çizgi film sektörünün oluşması, gerekli insan kaynaklarının yetiştirilmesi, teknolojik alt yapının oluşturulması Animaks’ın daha uzun vadeli ve genel hedefleridir.

Animaks, kisa vadede ve uzun vadede gerekli yatırımları yaparak, çocukların merakla takip edeceği kaliteli hikâyelerle eğlenceyi ve görsel kaliteyi ön planda tutarak sinema filmleri ve tv serileri yapmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda Animax 2013 yılında “Birds Like Us” adlı sinema filminin yapımına başlamıştır. En büyük hedeflerimizden biri de Keloğlan Sinema Filmi olarak seyircilerle buluşturmak. Senaryo yazımı aşamasında olduğumuz sinema projesi de ilerleyen yıllardaki en büyük hedeflerimizden biri.  

Özgeçmiş

2008: TRT Çocuk bölümü içyapımlar tarafından ortaya konulan “Bir varmış Bir yokmuş Keloğlan “ çizgi film projesi, Barış İslamoğlu’nun yapımcılığında Animax Animasyon Stüdyoları’nda hayat buldu.

2009: Animax Stüdyoları’nda 10’ar dakikalık 39 bölümlük bir çizgi film serisi yapıldı ve çok beğenildi. Bu serinin devamı, ikinci sezon olarak gene 2009 yılında kurulan TRT Çocuk Kanalı tarafından sipariş edildi.

2010: Trt Çocuk Kanalı için yenilenen kadrosu ile ‘Keloğlan Masalları’ çizgi film serisi özgün türk yapımı olarak zirveye çıktı. Ayrıca TRT Çocuk Kanalı tarafından sipariş edilen “Barbaros” isimli 26 bölümlük çizgi film serisinin yapımına başlandı. Aynı zamanda 2010 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi için 13 bölümlük, 14 dakikalık Misket çizgi film serisinin de yapımına başlandı. 

2011: 70 kişilik sanatçı ekibiyle hazırlanan Keloğlan Masalları  çizgi filmi, 2010-2011 yılları arasında 20’şer dakikadan oluşan 29 bölüm halinde ikinci sezon olarak hazırlandı.. Çocukların kalbinde taht kuran Keloğlan Masalları, AL JAZEERA (OrtaDoğu)  yayın kuruluşu ile EVEREST Productions Amerika (Türkiye, Orta Doğu, Kuzey Afrika hariç tüm dünya ) tarafından satın alınarak birçok ülkede izleyici ile buluştu. Animax Stüdyoları, reyting rekorları kıran Keloğlan Masalları çizgi filmi için TRT Çocuk Kanalından 3.sezonun yapılması için 26 bölümlük sipariş aldı. Aynı zamanda “Anka Anadolu Kartalları” isimli çizgi film serisi de TRT Çocuk kanalı tarafından, tarafımızca yapılmak üzere 13 bölüm olarak sözleşme imzalandı. 2011 Yılı içerisinde teslim edildi.

2012: 3. Sezonda günümüze yolculuk yapan Keloğlan Masalları yepyeni maceraları ile TRT Çocuk kanalında çocuklarla buluşmaya devam etmektedir.

2013: “Bird Like Us” isimli sinema projesine başlanmıştır. Film çok yakında izleyicilerle buluşacaktır. Aynı zamanda da 4. Sezonda günümüz dünyasına yolculuk yapan Keloğlan Masalları çocuklar tarafından çok sevildiği ve beğenildiği için TRT Çocuk kanalı tarafından 26 bölüm daha sipariş edildi.

2014: 5. Sezonda da Keloğlan Masalları çizgi filmi yeniden çizgi dünyaya dönüş yapıyor. TRT Çocuk ile yapılan 13 bölümlük anlaşmanın akabinde yeni bölümleriyle sevilen Keloğlan Masalları seyircilerle buluşmaya devam edecektir. Aynı zamanda “Bird Like Us” sinema filmi yapımına da devam edilmekte. 2014 yılının son aylarında bitirmesi planlanıyor. Aynı zamanda Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Anka Park’ın maskotu olan Misket karakteri yenilenmiş yüzü ile yeniden ekranlara gelecektir.

2015: Keloğlan Masalları 5. Sezon bölümleri yapılmaya devam ediyor. Anka Park için yapılacak Otorobot filmi’nin yapım aşaması devam ediyor. Misket karakteri’nin çizgi dizi şeklinde ki sunumu çok yakında seyirci ile buluşacak.